---------- Iso nosto ----------
Haluttaisi pelien tekeminen, mutta CB on menossa vanhaksi eikä pelit tahdo enää pyöriä kunnolla uudemmilla koneilla. Javaa aloitin sellaisella suomenkielisellä MOOC -kurssilla, mutta alkoi tuntumaan siltä, että Java on kuitenkin jo isompien ohjelmien tekoon tarkoitettu kieli. Olisi ollut vielä toinenkin sellainen kurssi täynnä ihan perusasioita, jotka on ihan uusia minulle.
Mitä etsin:
Helppoa, korkean tason (siis toiminnot valmiina) kieltä, CB ilmeisesti on aika kärkipäässä sen suhteen? Mitään niin suurta en rupea varmaan milloinkaan tekemään, että tarvitsisi matalamman tason kieliä, eikä ole suunnitelmissa sellaisiin siirtyäkään. CB olisi edelleenkin juuri sopiva, mutta liian vanha. Sellaista harrastustyyppistä, ehkä mahdollisesti jotain pientä myyntiä jos joku masterpiece sattuisi putkahtamaan. 2D riittää myös hyvin. Olen jo noita suosituimpia katsellut, mutta semmoinen yleiskuva niistä jäi hämäräksi. Wikipedian kun avaa jonkun ohjelmointikielen kohdalta niin tulee semmoinen pitkä litania, joka ilmeisesti kertoo, mihin kieli perustuu ja millä kaikilla jutuilla se toimii, ja mitkä ovat kielen perusperiaatteet, mutta näitähän on niin paljon, että niitä yksinään saisi opiskella aika runsaasti että tajuaisi. Keskustelupalstoilla monet vain puhuvat ohjelmointikielestä x kuin muita ei olisikaan. Osaisiko joku tietoisempi vähän jotenkin lajitella ja rankata joitakin noista kieliä monimutkaisuuden mukaan?
Toinen aika tärkeä juttu olisi se, että kielellä olisi mahdollisimman pitkä tulevaisuus. Että voisi aina silloin tällöin koodata ilman pelkoa että ollaan taas kohta siinä pisteessä, että kieltä ei enää kehitetä ja pitää opetella uusi.
En oikein vielä edes tiedä, mille platformille haluan koodata. Tietokoneelle ainakin kyllä (windows), kännyköille, ehkä, selainpeli-ideasta taas en tykkää.
Tärkeimmät siis ovat 1. yksinkertaisuus (coolbasicmaisuus

) ja 2. pitkäikäisyys.
Ainakin Python vaikuttaisi melko sopivalta. Visualbasicista sain sellaisen käsityksen, että on joku vanha versio joka on vanhentumassa, ja uusi .net versio. Sitten on C# ja Freebasic vaihtoehtoina. Tuo Latexin kommentti että C# on jonkin verran helpompi kuin c++ kuulostaa siltä että C# voisi olla silti liian monimutkainen käyttötarkoituksiini. Eli en halua haukata liian isoa palaa, jos kuitenkin syön siitä van pienen osan. Tiedän, että ei ole mitään taikakeinoja (paitsi GameMaker

), mutta idea olisi, ettei tarvitsisi ihan älyttömästi säätää kaikenlaisia pointtereita, muistin managerointia yms näkymätöntä. Olisin kiitollinen, jos saisin vähän tarkennettua käsitystä noista eri ohjelmointikielistä ja niiden tasoista.